Embed

"çocuk gelinler" raporu açıklandı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİKASUM) ‘Çocuk Gelinler’ araştırmasının ön raporunu açıkladı. Psikolog Serap Çapraz tarafından basına sunulan raporda çarpıcı veriler yer alıyor.

Uçan Süpürge Haber Merkezi
30 Kasım 2012


7 ay süren araştırmada Hasırlı, Aziziye, Ben u Sen, ve Yeniköy mahallerinde erken yaşta evlendirilen 300 kadınla bire bir ve grup halinde görüşüldü.

Anket formunda; kadınların demografik bilgileri, evlilik kararı, evliliğin gerçekleşmesi, çocuklar, yaşanan sorunlar ve sorunlarla başa çıkma stratejileri, aile içi ve kadına yönelik şiddet, gelecek beklenti ve kaygıları, 'çocuk gelin'e ilişkin düşünceleri, tutumları ve önerilerine yönelik sorular yer aldı.

Araştırma sonuçlarına göre, çocuk gelinlerin yüzde 72’sinin ‘rızası’ olmadan evlendirildiğini belirten Çapraz, şunları kaydetti: “Eğitim durumlarına bakıldığında yalnızca yüzde 12’si okur-yazar, yüzde 73,3’ünün okur-yazar olmadığı saptandı. Araştırmaya katılan kadınların annelerinin eğitim durumuna bakıldığında yüzde 96,3’ünün okur-yazar olmadığı görülmektedir. Resmi nikahla evli olanların oranı yüzde 86,3, imam nikahlıların oranı yüzde 12,3’tür. Yeşil Kartlı olanların oranı yüzde 68, SSK’lı olanların oranı yüzde 24 olduğu görülmüştür.

Araştırmaya katılan kadınların eşleri genellikle vasıfsız iş ve alanlarda çalışmaktadırlar. Çocuk gelinlerin kardeş sayısının çarpıcı bir şekilde 9 ve üstü kardeş sayısında (yüzde 91) yığılma göstermesi çocuk gelin olgusuna kalabalık, yoksul ve eğitim düzeyi düşük ailelerde daha yüksek oranda karşılaşıldığı varsayımlarını desteklemektedir.”

“Evden bir boğaz eksilir”

Kadınların evlendirilme sebeplerini genellikle ‘evden bir boğaz eksilir’ cümlesiyle ifade ettiklerini belirten Çapraz, çocuk gelinlerin yüzde 45,7’sinin başlık parası karşılığında evlendirildiğini ifade etti. Kadınların yarısından fazlasının 15 yaşını tamamlamadan evlendirildiğini söyleyen Çapraz, görüşmeler sırasında kadınların kullandığı cümlelere dikkat çekti: ‘İlk gece hastanelik oldum’, ‘O 70 yaşında ben 13 yaşındaydım. Ona çocuklarıyla beraber bende baba diyordum. Daha sonra kumam beni uyardı, ismiyle hitap etmemi istedi. Fakat bunu yapamayınca şışşt, hoo diye seslenmek zorunda kaldım’, ‘Yukarda Allah var, beni gelin ettikleri zaman dışarıda oyun oynuyordum’.

Araştırmada kadınların yaş ortalamasının genel olarak eşlerinin yaş ortalamasından düşük olduğu ve erkeklerin de yüzde 20’sinin çocuk yaşta evlendirildiği bilgisi yer alıyor.

Kadınların %25’i evlenmeden önce şiddet görmüş

Araştırmaya katılan kadınların evlendikleri zaman yüzde 87,7’sinin kuma olarak gittiğini belirten Çapraz, şu verileri aktardı: “Yüzde 30’undan fazlası eşini daha önce hiç görmeden gelin olmaktadır. Yüzde 75’i evde alınan kararlarda söz sahibi değildir. Yüzde 20’si henüz adet görmeden evlendirilmiştir. Yüzde 78’inin hiçbir cinsel bilgisi olmadan evlendirilmiştir. Yüzde 62’si ilk gece sorun yaşamıştır. Yüzde 64’ü ilk doğumu evde yapmıştır. Evlenmeden önce şiddet mağduru olanların oranı yüzde 25’tir. Yüzde 50’sinden fazlası karşılaştıkları problemlerin çözümüne ilişkin herhangi bir yere başvurmamaktadır. Bu oran evlendikten sonra iki katına çıkmaktadır. Her üç kadından biri intiharı düşündüğünü ya da gerçekleştirmek için girişimde bulunduğunu ifade etmektedir.”

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !