Embed

Gözlerimi de Al

Ulusal ve uluslararası 22 festivalden 48 ödülle dönen "Gözlerimi de Al" (Take My Eyes) son dönem İspanyol sinemasının başarılı yönetmenlerinden Iciar Bollain’in üçüncü uzun metrajlı filmi...

Pilar kocası Antonio tarafından fiziksel ve duygusal şiddete maruz bırakılmıştır. Soğuk bir kış gecesi oğluyla birlikte evden kaçar ve kız kardeşinin evine sığınır. Kocasının onu arayacağından şüphesi yoktur. Çünkü Pilar kocasının herşeyidir, ona “gözlerini vermiştir”... Antonio karısını ve oğlunu geri getirmek için elinden gelen her şeyi yapar. İş çıkışında onu karşılar, çiçekler alır, hatta öfkeyle başa çıkma derslerine bile katılır. Ama kocası ona yaklaşmaya çalıştıkça da uzaklaşır… “Gözlerimi de Al”ın hikayesinde Pilar hiçbirşeyin yolunda gitmediği bir evliliğin hikayesini yeniden yazıyor. “Ev” dediği yer esasında bir “Cehennem”, “Aşk” ise “Acı”, seni “korumaya” yemin etmiş birinin adı “Terör”.

Film fiziksel ve psikolojik şiddeti ele alan filmler içinde zamanla özel bir yere sahip olacak gibi gözüken başarılı bir drama. Yönetmen Icar Bollain, kadınların maruz kaldığı şiddeti o kadar ustalıkla ele almış ki, hikaye Pilar'ın olmaktan çıkıp -tüm doğallığıyla- tanıdığımız/bildiğimiz herhangi bir kadının hayatıymış gibi olmaya başlıyor.

Gözlerimi de Al, Türkiye'de 2005 Haziran'ında gösterime girerek 24 hafta sinemalarda kalmıştır.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !